
:.: Przygodę czas zacząć!
Nauka języków obcych to wspaniała przygoda. Wyobraź sobie, że znając przynajmniej jeden wszystko staje się inne, proste, domyślne. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale ogromna ilość tego, co nas otacza zawiera jakiś napis czy slogan przede wszystkim w języku angielskim.
Wiele opakowań produktów spożywczych od dawna nawet nie nazywa się po polsku. Programy telewizyjne również są dla nas bardziej atrakcyjne gdy brzmią zachodnio. Kosmetyki, napisy na ubraniach, metki, nazwy sprzętów, papierosy, środki chemiczne, piosenki Twoich ulubionych wykonawców, nazwy zespołów – to wszystko nie jest w języku ojczystym. Ponadto, wiele słów w języku polskim jest zapożyczeniami właśnie z języka angielskiego.
Są dwie rzeczy, jakie możesz zrobić z tą informacją. Albo zignorować to, co się dzieje wokoło, czyli nie rozumieć haseł, napisów i skrótów używanych przez młodzież i telewizję, albo wreszcie nauczyć się języka i stanąć po stronie tych, którzy używają go w sposób świadomy i z łatwością.
Nie należy zapominać, że współcześnie częściej podróżujemy, a co się z tym wiąże w naszym kraju przebywają obcokrajowcy, którzy przemieszczają się tymi samymi środkami transportu co my, robią zakupy w tych samych centrach handlowych, korzystają z tej samej opieki medycznej. Tak więc coraz częściej spotykamy te osoby wśród nas, a jeszcze częściej mamy sposobność rozmowy z nimi, udzielenia rady lub pomocy.
Wielu pracodawców uznaje język angielski już nie jako język obcy. Tak wiele osób na świecie posługuje się nim codziennie, że stał się standardem, a jego znajomość rzeczą oczywistą.
Zachęcam do rozpoczęcia przygody z tym językiem oraz poznania kultury krajów, gdzie jest używany. Nauka języka to również poszerzanie własnego zasobu słownictwa, zainteresowań i rozwój osobisty.
:.: Jak wyglądają takie zajęcia?
Zaczynamy od podstawowych zdań z pierwszymi słowami. Stawiamy powolne kroki, ale celem jest jak najszybsza komunikacja nawet na początkowym etapie. Do budowy zdań potrzebna jest z czasem świadomie rozumiana gramatyka. To na jej szkielecie zbudujemy poprawny przekaz w mowie i piśmie. Każde zajęcia obfitują w systematycznie sprawdzane prace domowe.
Pracujemy z ilustracjami, na podstawie których wzbogacamy słownictwo i wprowadzamy praktyczne i popularne zwroty. Dlaczego obrazki? Jak ktoś powiedział: jedna ilustracja to więcej niż tysiąc słów. Ja dodam do tego: i więcej niż tysiąc poprawnie ułożonych zdań, skojarzeń i pomysłów na tematy, które chciałbyś poruszyć.
Inną propozycją są dialogi sytuacyjne. Ćwiczymy reakcje językowe na pytania, przedstawiamy sobie wnioski, argumentujemy, negocjujemy, stawiamy się w roli kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej oraz uczymy się zadawania pytań, prowadzenia rozmów telefonicznych.
Informacje z regionu, ze świata, prasa, telewizja, wywiady, nowinki, filmy, polityka? Bądźmy na bieżąco i rozmawiajmy o tym w języku angielskim!
Pamiętajmy, że Ty decydujesz jak mają wyglądać zajęcia. Sam wiesz, co działa na Ciebie lepiej i jak wolisz się uczyć.