Rozmawiaj o tym na korepetycjach! – podcast #1 | Strefa Korepetytora

#1 Rozmawiaj o tym na korepetycjach! – transkrypt (podcast #1)
wersja audio:
https://angielskizwerwa.pl/rozmawiaj-o-tym-na-korepetycjach-podcast-1-angielski-z-werwa/

Dzisiaj chciałbym pomówić na temat rozmawiania z młodzieżą o ich zainteresowaniach, ich przyszłości, studiach i przyszłej pracy. Zdecydowałem się na ten temat, ponieważ na co dzień zajmuję się korepetycjami i na moje zajęcia uczęszczają między innymi uczniowie liceów i klas maturalnych. To właśnie te osoby najczęściej pytam, co chciałyby robić w przyszłości, co przynosi im satysfakcję, które przedmioty najbardziej im się podobają i słyszę wtedy coś zaskakującego i niestety powtarzającego się:

„Proszę pana, ja nie mam zielonego pojęcia, co chciałabym robić w przyszłości, co bym mogła w ogóle robić, gdzie mogłabym pójść do pracy. Może przyszłość sama pokaże? Nie wiem – jeszcze o tym nie myślałam”.

I tak naprawdę osób, które wiedzą czym chciałyby się zajmować, które wymieniają na przykład fotografię czy medycynę jako kierunki przyszłych szkół jest dosłownie garstka. Czy pedagogów, nauczycieli, korepetytorów takie podejście powinno martwić? Myślę, że jeśli martwi to rodziców uczniów, to nam również powinno dać to coś do myślenia. Dzisiejsza młodzież to osoby zupełnie inne niż 20-25 lat temu, kiedy na przykład Internet nie był jeszcze tak popularny i nie stanowił dla młodych osób źródła wiedzy. Współczesne pokolenie jest o wiele bardziej świadome wielu rzeczy i łatwo może podejrzeć w sieci różne zawody, posłuchać wypowiedzi osób, które dzielą się szczegółami zatrudnienia w konkretnych branżach. Zadziwiające jest więc to, że będąc na przykład w ostatniej klasie liceum jeszcze nie wszyscy znaleźli pomysł na siebie i nie obrali sobie własnej drogi kariery.

A może rzeczywiście pewne rzeczy w życiu młodego człowieka powinny dziać się samoistnie? Tylko co zrobić w sytuacji, gdy młodzież spóźni się z pewnymi wyborami i na pewne naprostowanie sytuacji będzie już za późno? Mam na myśli chociażby to, że gdy wybierzemy niewłaściwe przedmioty na maturze, zamkniemy sobie drogę na pewne kierunki studiów.

Zatem co mam na myśli mówiąc to wszystko? Chcę powiedzieć, że osoby, które zajmują się korepetycjami mają stały kontakt z licealistami i maturzystami. Tym uczniom można od czasu do czasu zadać kilka pytań odnośnie ich przyszłości. Jeśli uczysz języka obcego i nim posługujecie się podczas Waszych zajęć, mógłbyś czasem wpleść do rozmowy temat dalszej edukacji, kariery i przyszłości. Bo co jeśli tak naprawdę nie ma kto z nimi o tym porozmawiać? Teoretycznie to rodzice są największym autorytetem dla swoich dzieci, natomiast przebywanie z nimi codziennie może powodować, że niektóre rzeczy, które od nich słyszą nie wydają się już tak ważne. Czasem, gdy ktoś obcy poruszy jakiś temat, może to dać więcej do myślenia.

Zatem chciałbym Cię bardzo zachęcić do tego, żeby uczniów nie pozostawiać samych z dylematem na temat swojej przyszłości. Można jak najbardziej o tym porozmawiać i absolutnie nie wybierać dla nikogo drogi na przyszłość, ale dać się wypowiedzieć. Może okaże się to również bardzo ciekawą lekcją dla Ciebie? Uczniowie docenią fakt, że ktoś się nimi choć trochę interesuje.

Moim zdaniem korepetytor ma bardzo duże znaczenie w życiu każdego ucznia, ponieważ z założenia słuchacz przychodzi do Ciebie co tydzień i spędza z Tobą godzinę swojego życia. Pojawia się regularnie, czasami przez wiele lat, zatem tak naprawdę rozwija się gdzieś obok Ciebie. Zastanawiałeś się kiedyś czy uczeń tak często odwiedza swoich bliskich czy kuzynostwo? Odpowiedź brzmi: prawdopodobnie nie. Wszystko to, czego uczeń dowie się od Ciebie poza samą nauką będzie w przyszłości dla niego procentować. Osobiście często prowadzę właśnie takie rozmowy w języku angielskim ze swoimi uczniami i dowiaduję się bardzo ciekawych rzeczy. Pamiętam też ostatnie zajęcia z maturzystką, która sama mnie zapytała:

„Proszę pana, chcę się czegoś doradzić na temat studiów pracy i w ogóle tego, co mogę ze sobą zrobić po szkole. Wie pan, czasy tak bardzo się zmieniają, a ja nie wiem, co miałabym robić, bo ja… właściwie niczym konkretnym się nie interesuję. Może powinnam wiedzieć już coś więcej i jakoś się sprofilować i określić, żeby nie było za późno?”

Bardzo mnie ucieszyło takie podejście – że ktoś sam wyszedł z inicjatywą rozmowy na ten temat. Powstała z tego bardzo ciekawa dyskusja, która wypełniła dużą część lekcji. Analizując pewne upodobania, osobowość, eliminując to, czym uczennica nie chciałaby się nigdy zajmować, udało nam się wyłonić dwa kierunki studiów i zawody, które mogłyby być trafnym wyborem. Zatem ta rozmowa skończyła się dość owocnie.

Z drugiej strony, młodzież musi być świadoma, że sama jest odpowiedzialna za swoje działania lub ich brak, że nikt nie wskaże im tej jedynej, najlepszej ścieżki, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna, zwłaszcza w obecnym dynamicznie zmieniającym się świecie.

Sami kiedyś byliśmy młodzi i doskonale wiemy jak trudno jest znaleźć pomysł na siebie. A może Ty sam wciąż szukasz swojego przeznaczenia? Może jesteś młodym korepetytorem, który tkwi gdzieś we własnej edukacji szkolnej i dopiero sam zadaje sobie to pytanie?

Na zakończenie chce Ci przekazać następującą myśl. Pamiętajmy o młodzieży, ponieważ to ona będzie tym nowym „duchem” naszego społeczeństwa. To z tymi osobami będziemy mieć na co dzień kontakt i to właśnie z tym pokoleniem – trochę młodszym od siebie – będziemy albo walczyć, albo świetnie się dogadywać.

Życzę Ci wspaniałych korepetycji i owocnych rozmów z Twoimi uczniami. Koniecznie zostaw komentarz i powiedz, co myślisz na temat takich rozmów ze słuchaczami, ich planów na przyszłość czy podejścia do życia. A może napiszesz, jakie są teraz popularne miejsca pracy, które mogłyby zwrócić uwagę młodzieży, w jakich gałęziach rynku młodzież mogłaby zostać przedsiębiorcami oraz jakie miejsca pracy powoli znikają z rynku z uwagi na możliwość pracy zdalnej? Chętnie poznam Twój punkt widzenia.

Do usłyszenia niebawem…
Paweł Tomicki

PS. Wydałem książkę: „Od Żółtodzioba Do Korepetytora” – praktyczny poradnik dla przyszłych ekspertów prywatnego nauczania: https://angielskizwerwa.pl/sklep/

You may also like...

Discover more from Angielski z Werwą!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading